Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kluby Seniora

Czcionka:

        Pomysł na utworzenie „Klubu Seniora” był jednym z 10 postulatów zgłoszonych podczas spotkania założycielskiego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Biblioteki i Kultury w Gminie Markusy (7 kwietnia 2010r.)

             Pomysłodawcą była Anna Muzyczuk przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Markusach. Nie było prowadzonych żadnych badań społecznych poprzedzających przedsięwzięcie. Początkiem działalności skierowanej do ludzi starszych był projekt realizowany przez Bibliotekę w lipcu/sierpniu 2010 r. z Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich „Spotkania integrują, wycieczki wzbogacają”. W ramach prowadzonych działań zorganizowano dwa spotkania (organizacyjne i podsumowujące) oraz dwie wycieczki do Kwidzyna i Ciechocinka. Ogółem w przedsięwzięciu wzięło udział 99 beneficjentów.

              Początki były bardzo trudne, nie było chętnych do udziału w spotkaniach i wycieczkach. Bardzo ciężko było osoby starsze  namówić (indywidualne rozmowy, prośby).

              Potem było już coraz łatwiej, część osób starszych chciało się w dalszym ciągu spotykać, jeździć na wycieczki. Zaprosiliśmy uczestników programu na Gminny konkurs recytatorski i zaangażowaliśmy do współpracy. W dniu 10  listopadza 2010r. powstały w Gminie Markusy trzy „Kluby Seniora” przy trzech Bibliotekach.

              Poprzez utworzenie klubów chcieliśmy umożliwić ludziom starszym możliwość spotykania się, prowadzenia rozmów towarzyskich, wspólnego działania, rozwijania zainteresowań.

             „Kluby Seniora” to również sposób na promocję działalności Biblioteki w środowisku lokalnym.

             W ciągu 7 lat działalność osób zrzeszonych w klubach bardzo się rozwinęła m. in.: wśród członków "Klubów Seniora mamy wolontariuszy pracujących na rzecz Biblioteki.

           „Kluby Seniora” przy bibliotekach w Gminie Markusy działają bardzo aktywnie Biblioteka pozyskała nowych użytkowników i czytelników, zwiększył się prestiż instytucji w społeczeństwie. Bibliotekarze mogą zawsze liczyć na pomoc ze strony seniorów zrzeszonych w klubach, a seniorzy na wsparcie przez bibliotekarzy. Ludzie starsi włączają się w różne akcje organizowane przez Bibliotekę np.: „Narodowe Czytanie”, konkursy recytatorskie, są członkami Dyskusyjnych Klubów Książki, brali udział w szkoleniach komputerowych  m. in. „O finansach w bibliotece”, pracują jako wolontariusze na rzecz działań organizowanych przez Bibliotekę oraz  włączają się w działalność społeczną np.: seniorzy z „Klubu Seniora” funkcjonującego przy Filii Bibliotecznej w Zwierznie ściśle współpracują z mieszkańcami sołectwa – od czterech lat wspólnie wykonywali wieniec dożynkowy i organizowali stoisko podczas dożynek, na którym promowali swoje prace manualne i wypieki oraz Bibliotekę.

            Seniorzy uczestniczą w spotkaniach organizowanych w poszczególnych klubach  (z różną częstotliwością w zależności od harmonogramu spotkań), wyjeżdżają na wycieczki krajoznawcze (w tym rowerowe), nad morze, na basen, do teatru, kina. Mają organizowane zabawy taneczne, spotkania okolicznościowe (np. wigilijne).

            Wdrożone działania na rzecz ludzi starszych w społeczeństwie były bardzo ważne i w bardzo dużym stopniu wpłynęły na rozwój Biblioteki. Z jednej strony bibliotekarze pomagają członkom „Klubów Seniora” organizując im czas, zajęcia, wyjazdy, potańcówki. Z drugiej seniorzy wspierają bibliotekarzy w ich działalności kulturalnej, pracują jako wolontariusze, promują Biblioteki.

           (Udane partnerstwo)

Sukcesem jest zadowolenie osób starszych, duża frekwencja na spotkaniach i podniesienie autorytetu Biblioteki w środowisku.

Działalność Biblioteki na rzecz seniorów jest procesem długofalowym  i rozwija się bardzo dynamicznie.

Biblioteka jest miejscem potrzebnym dla seniorów, a seniorzy potrzebni są „Bibliotece”.

 

Zapraszamy do Bibliotek

Zegar

Kalendarium

Luty 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Imieniny

Pogoda Markusy z serwisu

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

REDAKTOR STRONY

mgr Barbara Turzyńska

Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Markusy

Tel. 512016702

e-mail: bpgmarkusy@wp.pl